New Posts New Posts RSS Feed - Dijeta u zoni
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dijeta u zoni

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dijeta u zoni
    Posted: 05 Sijecanj 2010 at 00:27
Otvorit cu niz tema gdje cemo kritizirati i dati svi svoje mišljenje na pojedine dijete. Krecemo - dijeta u zoni.

Njen autor americki biokemicar Barry Sears iznio je princip unošenja 40 posto ugljikohidrata, 30 posto proteina i 30 posto masti - što je previše proteina i premalo ugljikohidrata ako se uzmu u obzir idealni omjeri koje nutricionisti preporucuju, a to su 60 posto ugljikohidrata, š5 posto proteina i 25 posto masti. Darija Vranešic kaže: "On je okrenuo u svoju korist neke biokemijske postavke da dokaže svoje teze. Njegove jelovnike smatram dosta neljudskima, jer je dorucak od pet bjelanjaka definitivno previše proteina za organizam. Njegova prednost pred Atkinsovom dijetom je što potencira omega 3 masne kiseline i preporucuje puno ribe te nemasno meso."

Poput Atkinsonove i dijeta u zoni je ishrana sa visokim unosom bjelancevina, a niskim unosom ugljikohidrata. Njeni autori smatraju da ce ljudi koji jedu idealnu ravnotežu ugljikohidrata, proteina i masti u svakom obroku postici hormonsku ravnotežu. To ce kontrolirati razinu inzulina i rezultirati mršavljenjem.

Dozvoljene namirnice:
Prije svega proteini - piletina, puretina, i druga perad, plodovi mora, jaja i mlijecni proizvodi sa manjim udjelom masti.

Mogu se kozumirati i ugljikohidrati - voce, povrce, zobeno brašno, jecam kao. Od masti tek maslinovo ulje.

Zabranjene namirnice:
Crveno meso, mrkva, kukuruz, grožđice, banane, papaja, mango, vecina vocnih sokova, kruh, žitarice, riža, peceni krumpir, punomasno mlijeko mlijecni proizvodi, alkohol

Namirnice koje nisu navedene dozvoljene su ali tek u umjerenim kolicinama. I najbitnije je da se pridržavate omjera od 40% ugljikohidrata, 30% proteina i 30% masti.

izvor:net.hr

Slobodno svi iznesite svoje komentare na ovu dijetu, slobodni ste kritizirati, podržati i komentirati sve u tekstu.
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 01:39

 30% proteina previše proteina...  Eh omjeri nutricionista, da ja živim na ovih 60% UH-a bilo bi me posvuda...

Od ovih zabranjenih "zabranila" bi samo vocne sokove, peceni krumpir, ajde li-la možda ove punomasne mlijecne proizvode i alkohol....zašto je ovo ostalo zabranjeno?  Ne zna se, puklo autoru...

Samo maslinovo...di su orašasti? Hmm previše kalorija po gramu pa ruše blok?

A nemam pojma....ko i svaka druga dijeta...ko voli nek izvoli..meni se nebi dalo ovako

"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 11:15
  A ste culi za cimet i med ujutro i navecer prije spavanja??
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 12:04
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

  A ste culi za cimet i med ujutro i navecer prije spavanja??


Ne. Kaj je to opet neki ultra trik iz amerike - ultra high diet
Imaš kakav link?
Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 12:20
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 12:22
  Evo jos jedan link
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
ThornOfFaith View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 26 Prosinac 2008
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 4875
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ThornOfFaith Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 13:38
 Cimet je izuzetno koristan i djelotvoran, pogotovo ako junkate ili za PWM.
Back to Top
lordhumungus View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 05 Studeni 2009
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 112
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lordhumungus Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 13:52
 dosta je površno objašnjena prehrana u zoni u ovom clanku. idu orašasti plodovi, dapace. Meni se sviđa koncept  i do sada je uglavnom davao vrlo dobre rezultate kod ljudi s kojima radim. Nisam im striktno radio sve po pravilima zone ali one suštinske stvari da. bit cijele price je da se manipulira inzulinom. razina mora bit što ujednacenija tokom cijelog dana. na taj nacin se ne osjeca glad odn unutar ste ''zone''. Ako se osjeca glad onda je nešto krivo postavljeno u dijeti. Ovo je u osnovi redukcijska dijeta i namijenjena je mršavljenju. i zato isto smatram da je dobro što je smanjen udio UH a povecan udio proteina. i dobra je kao polazište za usvajanje nekih pravilnih prehrambenih navika
i am the rocker, i am the roller,i am the out of controller
Back to Top
Zoki View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 19 Studeni 2006
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 5840
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zoki Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 18:07
Originally posted by davor23 davor23 wrote:

Med i cimet


Ma to su neke quick metode za laike. Možeš ti jesti i kombinirati med i cimet koliko želiš, ali ako unosiš svakodnevno junk i ne trošiš višak energije, nema tu pomoci niti mršavljenja. Te metode / dijete su za ekipu koja traži precace i traži nadu u svacemu.

Fitness oprema i dodaci prehrani na : Fitness.com.hr WebShop-u - Proteini
Back to Top
davor23 View Drop Down
The Boss
The Boss


Joined: 12 Svibanj 2009
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 7174
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote davor23 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 19:41
  Ja sam srezao prehranu i ubacio to.. Tako da i ako smrsavim, to ce biti zbog redukcije hrane. Ali opet i cimet i med su zdravi pa ne mozemo pogresiti ako ih konzumiramo...
I believe whatever doesn't kill you, simply makes you ... stranger
Back to Top
Kate View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 12 Lipanj 2009
Status: Offline
Points: 1580
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kate Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Sijecanj 2010 at 21:13
Med natašte s mlakom vodom dobar je za "cišcenje" tj. aktivaciju crijeva, a ipak je nešto zdraviji kao zaslađivac od bijelog šecera, no njegov je najveci adut što djeluje antivirusno i antibakterijski pa je mocan saveznik kod prehlada i drugih infekcija dišnih puteva.

Pomaže i kod nesanice, napetosti/nervoze(lipov med) ali i kod gastritisa (kestenov)
Tako da- uvrstiti ga u prehranu mudra je i korisna odluka


Cimet također ima mnoge zdravstvene blagodati kako je Thorn vec rekao, dovoljno je aromatican da "zasladi" jelo i bez šecera, a sigurno povoljno djeluje na snižavanje previsoke razine šecera u krvi, tako da ni s njim ne možeš pogriješiti.


Važno je ne uhvatiti se ko pijan plota nekih namirnica i samo po njima derati do besvijesti, vec to razumno ukomponirati u svoj režim prehrane, a vec smo i pisali o tome kad smo se uhvatili onih bananaman dijeta i slicnih gluposti.(Banana za dorucak/rucak/veceru/međuobrok... )



Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 06 Sijecanj 2010 at 13:51

Originally posted by lordhumungus lordhumungus wrote:

 dosta je površno objašnjena prehrana u zoni u ovom clanku. idu orašasti plodovi, dapace. Meni se sviđa koncept  i do sada je uglavnom davao vrlo dobre rezultate kod ljudi s kojima radim. Nisam im striktno radio sve po pravilima zone ali one suštinske stvari da. bit cijele price je da se manipulira inzulinom. razina mora bit što ujednacenija tokom cijelog dana. na taj nacin se ne osjeca glad odn unutar ste ''zone''. Ako se osjeca glad onda je nešto krivo postavljeno u dijeti. Ovo je u osnovi redukcijska dijeta i namijenjena je mršavljenju. i zato isto smatram da je dobro što je smanjen udio UH a povecan udio proteina. i dobra je kao polazište za usvajanje nekih pravilnih prehrambenih navika
 

eto to su kljucne rijeci potrebne za mršavljenje, a ne ova i ona dijeta...sve drugo je marketing, izmišljanje tople vode sa tim principima u bezbroj varijanti...

 

Edited by Gym_girl
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Alexandra28 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 08 Ožujak 2010
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Alexandra28 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 Ožujak 2010 at 12:48

 Osobno poznajem osobe koje se hrane u Zoni i izgledaju fantasticno. Procitala sam skoro sve Searsove knjige a i sama sam se pokušavala hraniti u Zoni, no bez puno uspjeha jer sam strašan gurman, a cesto sam po nekim poslovnim ruckovima i sl. i bed mi je kad npr. na stol dobim njoke s tartufima, jel

Isto tako smatram da onaj ko je karaker, da je ova "dijeta" zbilja super. Prvenstveno mi se svidio princip kako je Sears objasnio u svojoj literaturi spregu hormona, genetsko nasljeđe, prehrambene navike, ali i neke velike zablude, kao piramidu "pravilne" prehrane.

 

Back to Top
dadinho0007 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Veljaca 2009
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dadinho0007 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 Ožujak 2010 at 23:58
koja glupost od clanka...hrpa neistina i netocnih informacija... da je autorica teksta procitala knjigu Barryija Searsa ne bi pisala ove dezinformacije...

budem se sutra potrudio pa cu izvaditi najbitnije reference iz Searsove knjige i onoga šta on zagovara... danas mi se neda...
Back to Top
dadinho0007 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 18 Veljaca 2009
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dadinho0007 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 14 Svibanj 2010 at 22:07
sorry za što se ovaj jedan dan pretvorio u 2 mjeseca...skroz sam zaboravio na obecanje...

Neke najbitnije stvari koje Sears zagovara...
-Kontrola inzulina i glukagona putem hrane(proteini poticu proizvodnju glukagona, UH poticu pr. inzulina). Inzulin je hormon ''tarsnporter'' i ''skladištar''. Kad u organizam unosimo UH, gušteraca luci inzulin koji koji te prerađene UH-e transportira do stanica i tako ih opskrbljiva energijom - glukozom. Ako u organizam unesemo previše UH, onda taj isti inzulin pocinje višak šecera skladištiti(prije toga šecer ide u preradu u jetru gdje se pretvara u mast)u za to predviđena mjesta ovisno po potrebi. Glukagon je također hormon ''transporter'', ali s nešto drugacijom zadacom. Naime, kad u organizam unosite bjelancevine, gušteraca luci glukagon koji u nedostatku glukoze(kojem kumuje inzulinu) u organizmu krece na transport ni više ni manje s onom masti koju je inzulin skladištio... a to znaci da krece mršavljenje i ono šta zapravo želimo.
I sad je rješenje da izbacimo iz prehrane sve šecere(UH) i jedemo samo bjelancevine...NETOcNO! zanemarivanje bilo kojeg makronutrijenta(u ovom slucaju UH) je opasno po zdravlje i nece vas dovesti do cilja kojem težite-mršavljenju...previše P u odnosu na UH uzrokuje ketozu koja ce opet potaknuti rad inzulina, razgradnju mišica, umor, i još neke kemijske procese(koje mi se sad ne da objašnjavati). Od previše UH se debljamo koje opet povlace niz bolesti i poremecaja(debljanja između ostalog)
A šta je s mastima?! da li i njih trebamo zanemrit kako nas mediji uvjeravaju? NI SLUcAJNO! Masti su neophodne(esencijalne) za naš organizam! oni nam služe kao izvor energije, sastvni su dio kod sinteza vitamina, minerala, neophodne su za našu kožu, pa i sam mozak se sastoji od jedne trecine masti, i da sad ne nabrajam... ali na šta treba pripaziti kad konzunmirate masti? Udio omege3 i omege6 bi trebao biti š:š ili max š:2...ali ne smijete niti jedne zanemariti... strucnjaci kažu da covjek danas unosi ove dvije vrste m.kiselina u omjeru š:š7 u korist omege 6... a problem broj dva je što ljudi s mastima mogu vrlo lako pretjerati pošto one imaju najvecu kalorijsku vrijednost po šgramu(9kalorija)...
Koji su onda glavni razlozi zbog kojih se debljamo i od kojih smo sve bolesniji?!
Previše UH u odnosu na P i M...s tim da jedemo previše UH s viskoim glikemijskim opterecenjem(to su prerađene žitarice i njihovi proizvodi kao što su kruh npr., krumpir, sokovi, slatkiši...itd). "Loše" masti koje unosimo u organizam(hidrogenizirane masti kao što je biljno ulje, hranu pecenu na mastima koja postaje kancerogena, masno meso...itd). Hrana koja sadrži puno manje nutrijenata nego što je cinila prije, manje vitamina, minerala, vlakana i da sad ne nabrajam...
Pa na cemu se onda temelji Searsov koncept prehrane?
š. Na omjeru makronutrijenata 40%UH:30%P:30%M , ali to ne mora biti nužno tako...nekim ljudima ce možda više odgovarati 50%UH:25%P:25%M ili možda 40%UH:40%P:20%M...ili nešto između toga...kako pronaci svoj idealni omjer? e pa procitajte knjigu pa cete sami izabrat svoj omjer..
što se tice koje su namirnice dozvoljene, a koje ne?
Ovdje je na pocetku napisana glupost..u zoni ne postoji zabranjena namirnica...postoji samo preporucena kolicina . Pocnimo od UH-a: krumpir, žitarice, med i svi oni s višim glikemijskim opterecenjem NISU ZABRANJENI. Sears samo kaže da ne pretjerujete s njima i to više od š/3 svih UH koje unosite u organizam. Ostale 2/3 UH-a bi vam trebale bit namirnice s umjerenim i malim glikemijskim opterecenjem(a to je 90%voca i 95% povrca, a od žitarica su to proizvodi od cjelovitih žitarica). Znaci, jedan krumpir ne izbjegavajte, samo pazite na kolicinu koju konzumirate da ne bi izazivali preveliku reakciju inzulina.
Od masti birajte one namirnice koje su bogate nezasicenim masnim kiselinama, forsirajte omegu3(EPA i DHA) i omegu9(maslinovo ulje). Od namirnica je preporuceno vec spomenuto maslinovo ulje, plod masline, svi orašasti poldovi(orasi, lješnjaci, pistacija, itd.),sjemenke, masna riba(losos npr), bucino ulje, ali nemojte niti izbjegavati namirnice koje sadrže omegu6 kao npr. maslac(samo pazite na klicinu). S tim da hidrogenizirane masti kao što je obicno biljno ulje uklonite iz prehrane, prženje na mastima reducirajte itd...
Ovdje je u prvom postu navedeno da je u Zoni zabranjeno crveno meso ...to je totalna glupost! Sears daje prednost bijelom mesu peradi(pilece prsa npr), divljaci, ribi itd., ali crveno meso je ocjenjeno kao dobar izvor bjelancevina! Jedina prednost koju bijelo ima ispred crvenog leži u tome što crveno meso ima veci postotak loših masti "skrivenih" u njemu...to je jedina prednost...Postoji i loš izbor proteina, a to je masno meso koje ne bi trebali jesti precesto- cevapi, kobasice, salama, slanina, hrenovke, masni odresci, mljeveno meso s više od š5%masnoce itd..(ali nekad se smijete odati i tom guštu .
Da li sad smijem jesti koliko hocu pod uvjetom da se držim gore navedenih omjera i nabrojanih namirnica?
Hm...e pa ne baš... ne postoji mršavljenje da se tovite kao ludi, a da pritom mršavite...nažalost
Zato ne padajete u zablude tipa-Jedi koliko hoceš...
Kad želite smršaviti i ostati takvi, kolicina kalorija bi trebala biti normalna i prilagođena životnom stilu...ali bez kalorijskog deficita nema rezultata... Isto tako ne bi trebali svoditi prehranu na jedan do dva obroka na dan. Zona predlaže tri glavna obroka i dva međuobroka(5obroka ukupno).
Znaci, bitno je šta jedemo, koliko jedemo i kad jedemo!   I bitno je je još nešto...kretanje i fizicka aktivnost. ali pod uvjetom da umjerena. Ne morate svoj život okrenuti naopacke a sad vježbati 5 sati na dan. to nije preporucljvo. ali sat vremena za tjelovježbu i kardio može svatko izdvojiti, treba samo biti organiziran.
Ukratko: ne izbjegavajte niti jedne makronutrijente, krecite se, vježbajte, jedite redovito i rasporedite obroke kroz cijeli dan... Birajte kvalitetne namirnice, pritom nemojte pretjerivati s kolicinom hrane...jer u umjerenosti je kljuc!   
S tim konceptom nema yoyo efekta, nema izgladnjivanja, osjecaja zamora nakon obroka...ja sam se osobno uvjerio u to
Sad se osjecam kao da sam imislio toplu vodu ali eto...valjda sam malo pomogao da riješim enigmu i zablude oko Zone... inace, zona nije samo dijeta...ona je nacin cijeloživotne prehrane. Ja sam ovdje otkrio samo one najbitnije dijelove, ali vam preporucujem da uzmete knjigu i sami procitate(ne morate ju kupit, vecina gradskih knjižnica ju ima )o cemu se tu radi...ima dosta zanimljivih informacija koje nisam ovdje naveo...    
Back to Top
dalila View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 15 Srpanj 2007
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 4399
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dalila Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Svibanj 2010 at 14:55
Originally posted by ThornOfFaith ThornOfFaith wrote:

 Cimet je izuzetno koristan i djelotvoran, pogotovo ako junkate ili za PWM.


Koliko ti koristiš cimet? Uz šta ga jedeš? ja nikako krenuti sa tim cimetom..nemam pojma di da ga ubacim... ;) U posnom ni baš nije fin... ;)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.