Pogledaj najpopularnije kardio sprave za vježbanje

Žensko zdravlje: Kako postati fit bez gubljenja menstruacije?

Image

Posjeti Fitness.com.hr webshop i trgovinu

Više od 3000 zadovoljnih kupaca svaki mjesec svoje proizvode kupuje u:

Fitness.com.hr webshopu

Fitness.com.hr trgovini u Zagrebu (Vrbani)

Pogledaj i ti najveću ponudu fitness opreme, sprava za vježbanje te dodataka prehrani na jednom mjestu!

Žene koje su izrazito fit, a to su postigle teškim treninzima i dugotrajnim režimima prehrane prilagođenima takvoj vrsti treninga i snižavanju postotka masnog tkiva kao cilja, često pate od amenoreje, odnosno izostanka mjesečnice. No, ako se ovo stanje odulji na duži vremenski period ono može biti znak mnogih negativnih promjena u organizmu i na njega valja reagirati.

Također, održavanje željene fitness forme moguće je i bez ugrožavanja zdravlja. U nastavku teksta pročitajte kako izbjeći ili reagirati na amenoreju te kako biti fit i održati svoje hormonalno zdravlje.

Menstrualni ciklus

Menstrualni ciklus se sastoji od niza promjena koje ženino tijelo prolazi tijekom pripreme za ostane trudno, odnosno da jajna stanica bude oplođena. Jajnik svaki mjesec ispušta jajašce u procesu ovulacije. Istovremeno, hormonalne promjene na razini cijeloga tijela pripremaju maternicu na moguću trudnoću. Prije svega, to se odnosi na gonadotropin-oslobađajući hormon koji iz hipotalamusa putuje prema hipofizi.

Međustanična komunikacija u tom procesu izaziva hipofizu da otpušta druga dva hormona: stimulirajući hormon folikula (FSH) i luteinizirajući hormon (LH). Ova dva hormona potom putuju prema jajnicima i donose im poruku da počnu proizvoditi estrogen i progesteron.

Ako se ovulacija dogodi, a jajašce ostane neoplođeno, stijenke maternice se počinju ljuštiti i izlučivati kroz vaginu. Ovaj proces naziva se menstruacijom.

zena bolovi

Energetska ravnoteža i menstruacija

Ženin organizma izrazito je osjetljiv na izmjene energije. Primjerice, kada se žena nalazi na restriktivnoj dijeti (posebno u vrstama dijeta koje podrazumijevaju postove) ili radi svakodnevne treninge snage od 60 minuta, tijelo ovu negativnu energetsku ravnotežu prepoznaje kao prijetnju opstanku.

Stoga, u ovoj fazi ugroze, tijelo odlučuje prekinuti sve neesencijalne tjelesne procese, a u to spada i reprodukcija. Pojednostavljeno, tijelo u takvom stanju odlučuje biti neplodno. Medicinski se ovo stanje naziva anovulacijska amenoreja.

Uloga leptina

Djevojčice danas ranije dobivaju prvu menstraciju za što mnogi razlog pronalaze u većoj prosječnoj težini djece danas, nego u prošlosti. No, za shvaćanje toga, važno je znati poveznicu između hormona leptina i hipotalamusa.

Tjelesna mast je odgovorna za proizvodnju hormona leptin. Stoga, kada djevojčice dosegnu dovoljnu tjelesnu težinu, proizvodi se dovoljna količina leptina koji signalizira hipotalamusu da pokrene prvi menstrualni ciklus.

Upravo suprotan proces se događa ženama koje snižavaju udio masti u tijelu, pa im se i proizvodnja leptina snižava ispod minimuma, pa je i aktivnost hipotalamusa smanjena.

trbusnjaci

Uloga stresa

Kao je ranije rečeno, ženini fiziološki senzori su izrazito osjetljivi za svaku vrstu deficita. Bez obzira radi li se o energetskom balansu, esencijalnim nutrijentima ili tjelesnoj masti, ženino tijelo jako brzo reagira na nedostatke.

No, isto tako, treba imati na umu da svaka žena ima različitu "granicu deficita" ispod koje tijelo počinje reagirati i uvoditi hormonalne promjene. Naime, neke žene vrlo lako izazovu stanje amenoreje, dok druge imaju jako nizak postotak masti i redovite cikluse i uredno hormonalno zdravlje.

Dodatno, bilo koja vrsta stresa pogoršava ovo stanje.

Mnogim ženama u sportu, bez obzira radi li se o profesionalnim sportašicama ili rekreativkama, zahtjevi koje treninga i natjecanje donose, pritisak koji stvara želja za uspjehom te drugi životni stresori poput posla/škole, odnosa, financija i sl. u kombinaciji s nutritivnim i fiziološkim stresorima, izazivaju negativne učinke na ukupni tjelesni sustav.

Ista se posljedica može dogoditi i sa simpatičkim živčanim sustavom (SNS), kada on postane preopterećen. Do toga dolazi u ovim slučajevima:

  • kada se osoba previše oslanja na stimulanse, poput kofeina
  • kada se osoba nedovoljno odmara te ne daje parasimpatičkom živčanom sustavu (PNS) vremena za aktivaciju
  • kada je osoba prekritična i perfekcionist koji nikada nije zadovoljan postignutim rezultatom
  • kada osoba nedovoljno i nekvalitetno spava
  • kada se preskaču obroci, gladuje ili prečesto provodi post (što značajno povećava proizvodnju hormona stresa)
  • kada se prečesto provode preintenzivni treninzi bez dovoljno kvalitetnog oporavka

U tom stanju, proizvodnja hormona stresa je na jako viskom nivou, a signali koje tijelo šalje oni da je tijelo u opasnosti te da nije u sigurnom stanju za reprodukciju. Tada mjesečnica izostaje.

mrsava zena

Zašto je hormonalno zdravlje toliko važno?

Izostanak menstruacije nije povezan samo s nemogućnošću oplodnje jajne stanice i začeća već i s ukupnim zdravljem osobe. 

Drugim riječima, izostanak menstruacije (ili postojanje neredovite menstruacije) znak je neke hormonalne neravnoteže. U slučaju anovulacijske amenoreje, poruke koje se šalju od hipotalamusa do hipofize pa potom i jajnika - izostaju. Ovo je pokazatelj da je produkcija hormona poput estrogena i progesterona opasno reducirana.

Prvi problem koji se s ovim nedostatkom događa je ugrožena čvrstoća kostiju, koja ovisi upravo o dovoljnim razinama ovih hormona. Dakle, sa smanjenom proizvodnjom ovih hormona ugrožava se čvrstoća kostiju sportašice, a to se ne može nadoknaditi ni treningom snage ni dodatnim unosom kalcija te vitamina D i K.

Nažalost, mnogo žena u sportu, bilo profesionalnom, bilo rekreativnom, nije svjesno važnosti estrogena, a izostanak menstruacije ponekad se doživljavam kao pozitivan rezultat treninga. Upravo stoga, amenoreju se ne doživljava kao razlog posjeta liječniku, već se to najčešće radi tek se dogodi tzv. trijas sportašica.

Glavni simptomi ovog poremećaja su:

  • poremećaj hranjenja, odnosno nedostatak energije
  • amenoreja, odnosno izostanak menstruacije za 3 mjeseca i više
  • osteoporoza, odnosno povećana poroznost kostiju

leg press

No, to nije sve što se događa. Naime, estrogen i progesteron, uz druge spolne hormone poput testosterona, imaju širok raspon utjecaja u ljuskom tijelu. Dakle, ako je osoba u neravnoteži hormona, ono što može osjetiti kao simptome jesu:

  • umor i niska razina energije
  • poremećen san
  • opadanje kose, a ponekad rast dlačica po licu
  • hladni dlanovi i stopala
  • kožni problemi poput suhe kože ili akni
  • promjene u težini i nakupljanje masti na određenim područjima
  • sporo zacjeljivanje ozljeda i češće upale
  • anksioznost, nisko samopouzdanje i/ili depresija
  • povišena razina karotena u krvi
  • anemija
  • nepravilnosti u razinama elektrolita
  • suha vagina
  • bradikardija (usporen srčani ritam)
  • kronična bol
  • promjene u probavnom sustavu, nadutost ili zatvor
  • promjene u veličini ili obliku dojki

selfie

Manjak energije ili manjak nutrijenata?

Dok je manjak energije jedan od najčešćih uzroka amenoreje kod sportašica, ovo nije i jedini uzrok. Čini se da je i manjak određenih vitamina i minerala također moguć uzročnik izostanka menstruacije. A naravno, negativna ravnoteža energije i manjak nutrijenata usko su povezani jer s premalim unosom hrane, gotovo je sigurno da je nedostatan i unos pojedinih nutrijenata.

Često je amenoreja povezana sa smanjenim ili potpuno dokinutim unosom ugljikohidrata, posebno škrobastim poput krumpira ili banana. Rezultat je isti: hormonalna neravnoteža, amenoreja te fiziološki odgovor na ono što organizam prepoznaje kao stres.

Drugi mogući uzroci amenoreje

Uz nedostatak nutrijenta, neravnotežu energetskih dotoka, uzroci amenoreje mogu biti i ozbiljni zdravstveni problemi poput:

  • policističnih jajnika
  • problema sa štitnjačom
  • tumorima na hipofizi
  • ožiljkanih tkiva unutar maternice (Ashermanov sindrom)

Zbog navedenoga, jasno je da za svaki izostanak menstruacije treba posjetiti liječnika i provjeriti uzroke nastanka ovoga stanja.

miran san

Osim toga, ono što svaka sportašica koja se susretne s amenorejom može napraviti jest:

  • povećati unos nutrijenta
  • smanjiti ritam treninga
  • osigurati dovoljno sna
  • pojačati unos vitamina i minerala
  • razmisliti o pojačanom unosu ugljikohidrata
  • smanjiti vanjske izvore stresa

Dakle, osluškujte reakcije svojega tijela jer vam ono najbolje pokazuje postupate li s njim ispravno ili mu nanosite stres protiv kojeg se on bori u ovom slučaju, izostankom mjesečnice.

Redovita mjesečnica važna je ne samo zbog planiranja potomstva, već i zbog niza drugih procesa u organizmu i normalnog funkcioniranja stoga razmišljajte o njoj i njezinoj važnosti, a svaki izostanak shvatite ozbiljno i posavjetujte se s liječnikom.

Objavljeno 30.01.2017.

Pregledaj povezani sadržaj
Brza ocjena - kakav vam je sadržaj?
Podijeli s prijateljima!