New Posts New Posts RSS Feed - Mozak ne prati situaciju
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Mozak ne prati situaciju

 Post Reply Post Reply
Author
Anaaa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 38
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anaaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Mozak ne prati situaciju
    Posted: 25 Ožujak 2015 at 13:14
Glupi naslov, jelda!? dakle, ukratko... Bila sam oduvijek lijena debeljuca i širila se vrlo dosljedno. Skinula sam od ljeta 2013. skoro 30kg i stojim na istoj kilaži već skoro godinu dana. Imam još neki višak, max deset kila, možda bi i pet manje bilo ok s jačanjem mišića. Sad sam nedavno počela raditi na tome, nakon što sam ovih godinu dana namjerno "pauzirala". Mislim, trenirala sam i pazila na prehranu, ali nisam radila nesto posebno pažljivo za mršavljenje. Zapravo me i zanimalo mogu li zadržavati postignutu težinu kroz sezone kiša, hladnoća, gripe, sarmi, božićnih kolača i drugih smetnji. I mogu... jedem i vježbam normalno, ne pretjerujem nigdje.

Ono što mene sad muči je razlika u ajmo reći... Različitim perspektivama. Ovako nekako:
1. ja svoje tijelo gledam "uživo" (npr. Trbuh, ruke, guza...) - vidim da ima još viška i treba još mijenjati.
2. Ja se gledam u ogledalo - kao i prvo, vidim da je puno bolje nego prije dvije godine, ali moglo bi i bolje.
2.a natjeraju me puškom u shopping jer sva odjeća vise s mene ko da sam neko siroče, podignem s police komad veličine s ili m, zaključim da nema teorije da ja ovolika stanem u to malecko što izgleda kao da je s dječjeg odjela, a onda se doma čudim kako mi je to skoro preveliko.
3. Drugi ljudi vide mene - jao, super, koliko si smršavila, nemoj vise ni slučajno, bas ti je odlično ovako, pa jel ti jedeš, Itd...
4. Ja vidim sebe na fotografiji - ček, kak sam ispala ovak mršavo, pa nemoguce, otkud ću ja jos tih 5-10kg skinut, vau kak dobro izgledam...

Ono što je ustvari moje pitanje ovdje: zašto se te perspektive nisu već uskladile, hoće li ikad i mogu li ja nešto učiniti da to ide bolje/brže? Barem ovo u mojoj glavi, za tuđe komentare ćemo lako. I kako da znam da ne pretjerujem kad mi ta slika u glavi tako kasni?
Back to Top
ZorroRi View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator


Joined: 16 Prosinac 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 401
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ZorroRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2015 at 13:43
Pročitaj samo ovu svoju rečenicu: "Skinula sam od ljeta 2013. skoro 30kg i stojim na istoj kilaži već skoro godinu dana."

Zar to nije dovoljno da budes zadovoljna sobom. Točnije: prezadovoljna!

Ono što je u cijeloj priči najvažnije: stekla si dobre životne navike. Skinuti kile je lako, ali zadržati je ono što mnogi ne uspiju! a ti si uspjela i čestitam na tome!!

Samo počni voljeti sebe, i ovu u ogledalu i ovu na fotkama i ovu u garderobi kad kupuješ krpice!
Be healthy, be happy.
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2015 at 14:18
Čovjek je po prirodi nezadovoljno biće i uvijek teži bolje, a ima nešto i inerciji subjektivne slike kako svatko od nas sebe vidi.

Dosta sam se prepoznao u ovom tvojem... sve u svemu nemoj se time previše opterećivati. Radi kako misliš da treba i sve bude došlo na svoje. Nakon određene mjere kilogrami više nisu mjerilo. Budi zdrava i osjećaj se dobro.
Back to Top
trip-to-fit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2014
Location: gym
Status: Offline
Points: 128
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote trip-to-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2015 at 14:37
iz perspektive nekog tko nikad nije drastično promjenio sliku sebe, nisam ni gubila ni dobivala kg, čak ni frizuru nisam pretjerano mijenjala, mislim da nitko nema realnu sliku o sebi koja mu je jednaka u gore 4 navedena slučaja
kad se gledam doma u ogledalu prije nego što negdje krenem sam si "samo ja", ne znam kako bi drugačije to rekla, a onda kad se vidim na slici ili uhvatim svoj odraz u nekom izlogu, onako slučajno, tad si izgledam kao cura za kojom bi se ja okrenula mislim da dosta toga čini i stav, gledaš li se s namjerom kritiziranja u trenutku ili uopće to nemaš na umu (kao kad te netko slika ili ti kaže kako super izgledaš), sve se to reflektira
a što se tiče ovog s odjećom, to ti je još ona navika biranja i kupovanja po starom sistemu po kojem si vjerojatno dulje funkcionirala pa još nemaš osjećaj da su s i m tvoje veličine
tako da samo radi na sebi i brini o tome da si zadovoljna, ne budi prestroga prema sebi kad je izgled u pitanju :D svaka čast na postignutom uspjehu
Don't complain about things you're not willing to work hard to change.
Back to Top
decoucy View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 11
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote decoucy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2015 at 19:06
Meni je osobno najzanimljiviji dio sa "slikom o sebi jer tu zapravo govorimo o samopouzdanju. Pred dva tjedna sam kupovao košulju i krenuo od broja XL da bih na kraju kupio M na preklinjanje prodavačice. Čini mi se da je to zapravo grozno komplicirana stvar jer radi u oba smjera. Postoji solidan broj pretilih ljudi koji za sebe misle da su fitness modeli i bezbroj drugih "kombinacija", "žgoljavci" koji misle da su Schwartzeneggeri i slično. Mislim da se ta slika o sebi stvara kroz dug vremenski period i da tu dvije ili tri godine ne igraju nikakvu ulogu, a da se uvijek u nekoj down fazi vrati ona negativnija. :-) Anyway, određeni odmak postoji kod većine, sumnjam da smo uistinu sposobni biti posve realni kad se radi o doživljaju vlastitog tijela, samo ako je taj odmak prevelik onda je to put koji vodi ravno u bolest.
Back to Top
Anaaa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 38
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anaaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Ožujak 2015 at 19:43
hvala ljudi! Kako ste vi meni fino i pristojno rekli da slušam zdravi razum i ne dramim!
Back to Top
Goranchero View Drop Down
Mixa shakeove
Mixa shakeove
Avatar

Joined: 21 Prosinac 2013
Status: Offline
Points: 526
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Goranchero Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2015 at 07:56
Ako bude trebalo, imamo i drastičnije mjere:

Back to Top
Anaaa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 38
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anaaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Ožujak 2015 at 14:13
nije jos tako tragično.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2015 at 06:20
Smile

Sve to stoji što ste ispisali ali meni je nešto drugo tu palo na pamet...pojam skinny fat Smile Odjeća dosta toga skriva i na van daje jednu drugu sliku od one koje mi vidimo u ogledalu. Ti Anaa sebe vidiš bez odjeće i to je ipak neka druga stvar, primjetiš ono što drugi ne vide. Na stranu sad te naše vizije, subjektivnosti, stare navike gledanja na samog sebe i sve ostalo, i o tome bi se dalo pričati ali neću sad naširoko. 30 kg nije malo, i vrlo vjerojatno tu sad ima prostora za građenje mišićne mase. Ne da ima nečeg viška, ima i manjka i taj manjak uzrokuje to neslaganje s drugima....oni vide jedan drugi odraz, pogotovo ako strateški znaš sakriti kritične dijelove kao i svi mi ostali :) Tako da...ne znam kako treniraš ali hvataj se ozbiljno toga, a možda i koje kcal više Wink

No prvenstveno......ne opterećuj se nekim standardima,  tuđim mišljenjima i ukusima...odi za sobom i svojim vizijama.


"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
decoucy View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Lipanj 2014
Status: Offline
Points: 11
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote decoucy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2015 at 12:35
Priznajem da dosad nisam čuo za termin skinny fat. Ako me je gospodin Google točno informirao, to bi bila osoba koja je izgubila višak kilograma na, recimo to, nezdravi način te su uz masti otišli i mišići, pa je cijela slika bez potrebnog mišićnog tonusa? A pride, u glavi još uvijek nisu riješeni problemi s prehranom? Jel to to? Sad, ubijte me ako griješim, no kada se radi doista o medicinskoj pretilosti nije li prvi cilj riješiti prekomjernu težinu (naravno, plus tjelovježba koja ima za cilj barem održavati postojeću mišićnu masu)?

Ne mogu se pohvaliti da mi je posve jasan koncept skinny fat, jer ako osoba smršavi tj. dođe do nekog normalnog BMIa, a tijekom cijelog procesa vježba kako treba plus dovoljan proteinski unos, ne kužim, zapravo o čemu se radi?
Back to Top
trip-to-fit View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 25 Veljaca 2014
Location: gym
Status: Offline
Points: 128
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote trip-to-fit Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2015 at 17:03
često se pojam skinny fat koristi za osobe koje nemaju prekomjernu težinu, već moguće i manjak iste, ali je dosta od tog masnoće, ne vide se mišići pa nema te "definiranosti", imaju celulit i sl. Ne mora biti nužno riječ o osobi koja je smršavila. Također, ne mršave svi jednako bez obzira što idu po istom "programu", vježbaju i jedu "kako treba". Mogu doći do prihvatljivog BMIa i ne biti zadovoljni svojim izgledom. također BMI nije uvijek adekvatno mjerilo.
Don't complain about things you're not willing to work hard to change.
Back to Top
Anaaa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 38
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anaaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Ožujak 2015 at 21:04
Mda... kad razmislim, kao i obicno, profesorica Gym je na dobrom tragu. BMI je jos malo izvan okvira, ali da... ocito moram zapeti jače na treningu jer sam sa skoro istim kilama izgledala puno bolje ovo ljeto nakon 2 mjeseca "jezik po podu" treninga, bila sam relativno zadovoljna čak i u najmanjem kupaćem koji sam stavila na sebe od šestog razreda.
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2015 at 15:23
Big smile Cool

BMI nije dobro mjerilo za sve Smile Odnosno, nije nešto za što bi se trebalo uhvatiti kao jedine norme, isto kao i GI koncept o kojem se i dalje toliko melje, a zapravo može uputiti na krivi trag ako ga se promatra odvojeno od svega, odnosno ako se ne uđe malo dublje u priču.

Sve to može biti samo jedna od smjernica, nikako jedina....u slučaju BMI-a ne uzima se u obzir mišićna masa pa sad gledajte kakvu zbrku bi to moglo raditi kod utreniranih osoba....s druge strane, kod onih sa prekomjernom težinom i sjedilačkog načina života može dobro poslužiti. No nebitno za ovu priču...

Pojam skinny fat se odnosi na osobu koja je u nekim relativno normalnim okvirima što se težine tiče, čak može biti i ispod granice, dosta mršava ali svejedno višeg postotka masnoće nego što bi trebalo biti. Ima dosta takvih ljudi, i to čak ni ne mora biti slučaj naglog, velikog ni krivog gubitka kg-a - neki su jednostavno takvi cijeli život. Mogu genetski naginjati mršavijoj građi što ih u ranijim godinama ne natjera da paze što jedu i da treniraju pa im je kompozicija tijela slaba iako su sitni. Tako da iako u odjeći izgledaju ok, čak i premršavo u ogledalu vide drugu sliku.....zato sam to i spomenula ovdje. Znam da su se i meni tako ljudi znali čudit kako sam mršava i šta ja uopće hoću, a ja sva mlohava kad se skinem Smile Premalo hrane i premalo treninga. Nismo uvijek mi ludi niti ljudi krivo vide...samo nam zbilja fali malo mišića Wink

Anaa, kako izgledaju ti treninzi? I kako jedeš uopće?

Puno puta se dešava da ovdje netko dođe sa namjerom da izgubi koju kilu iako ih zapravo treba dobiti Smile ali kvalitetno. Baš iz tih razloga....jer manjak mišićne mase zamijenjuju za debljinu. Treba samo popuniti prava mjesta Smile i potaknuti metabolizam. Većinom je rješenje upravo u većem unosu kcal i hranjivih tvari i jačem treningu......manji unos kcal, pogotovo proteina i tona kardia tjedno mogu samo još više pogoršat problem....znam iz vlastitog iskustva Smile




"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Anaaa View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Kolovoz 2014
Status: Offline
Points: 38
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Anaaa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Ožujak 2015 at 21:37
Treninge sam si uzela Daliborove početničke da se malo ufuram jer nisam par mjeseci ništa radila, a i zato sto imaju video kako treba raditi. Trudim se jesti kako treba, ali ustvari je tu situacija svakakva... nekad mi se čini da jedem previše, a budem često gladna, nekad kao pazim na prehranu, ali mi uleti prečesto glupost. Već sam prije tu negdje spomenula da mi najviše problema radi masterchef mama, pa su mi vikendi kad je ona doma tj u kuhinji najtezi za držat neki red. Sad sam skužila da sam se stvarno previše opustila, pa sam zadnjih par tjedana išla to malo pratit i zapisivati i pažljivije planirati. Tu sam skužila par stvari... npr. kad planiram unaprijed, uglavnom pojedem dovoljno proteina. Najviše me iznenađuje što izgleda da me pere lagana fobija od UH, a bila sam sigurna da ja s tim uooopce nemam problema. Uz dnevne obaveze, bez treninga, održavanje ili lagani pad kg mi ide na nekih 1400kcal, možda malo manje ili vise.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.