New Posts New Posts RSS Feed - Glikogen
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Glikogen

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Glikogen
    Posted: 19 Studeni 2015 at 14:31
Pozdrav svima,

nova sam ovdje i trebam vašu pomoć.

Genetski jačih nogu no od prošle godine počela sam se debljati i u trbuhu ma svagdje. Ne prepoznajem si tijelo i ne želim ovako više.

Imam pitanja.
Probala sam sa više manjih obroka 5 dnevno sa obaveznim doručkom ( posni sir, razni smotiji) odmah ujutro.
meduobrok ili neka voćka ili integralni kruh s malo salame
ručak što ima doma, ali pretežno piletina na sve načine sa brdo salata, a tijesto ostavila 1 tjedno
pa opet nešto sitno za međuobrok
večera posni sir ili ako bi bio trening onda kuhani krumpir, povrce i meso.

Upijem tako par dana sve super krene, intenzivan fitnes trening 2x tjedno, šetnje a onda se probudim izgledam ko bačva, stanem na vagu 2kg više! noge 2x deblje natečena i onda poludim pustim sve k vragu i krivim genetiku.

i tako mjesecima -2kg gore nakon dužeg perioda pa + 2 gore brzinom svjetlosti.

Nekad nakon treninga ujutro izgledam wow, nekad da nemrem bit jača i ne mogu si to objasniti i onda sam se sjetila glikogena.
Nisam sigurna da znam što je točno to, ali zanima me jel on "krivac??"

Da li on u slučaju napora se puni i ja dobijem taj nabubreni natečeni izgled ili ja unosim previše hrane, a premalo trošim ili?

Unaprije puno hvala.
Back to Top
bruna369 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Svibanj 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bruna369 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 Studeni 2015 at 18:15
Pozdrav :)
Krenimo od kalorijskog deficita, jel ga ostvarujes?
Vjerujem da da, a mozda je i bas prevelik taj deficit. To moras sama izracunat, ako vec nisi.
Sto se glikogena tice, njega punis ugljikohidratima koji pak na svaki svoj gram veze 3g vode. Unos soli/natrija, kolicine ugljikohidrata, a jos bitnije hormoni, kod zena... Sve to utjece na oscilacije u tjelesnoj masi.
better sore than sorry
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Studeni 2015 at 08:03
Bruna,

više nisam sigurna. Držim se otprilike istih porcija istih namirnica pa malo krene pa stane.

Po mojim izračunima trebala bi unositi 1500 kcal.
Ali problem je u tom što ja imam ultra spori metabolizam kojeg sam očito sama uništila.
Prije nekih 10 godina smršavila sam 10 kg i izdefinirala se samo hodanjem po gradu i lagani aerobic, ali doslovno sam jela sve ali po par zalogaja.

Onda sam počela normalno jesti i vratili mi se centimetri, a pošto sam se samo vagala i stalno držala istu klažu nisam se brinula jer kao stalno sam na istom.
Ove godine je to očito kulminiralo i ja dobila nekih 6-7 kg.
I brdooo centimetra jer niti u jedne hlače ne stanem tj. stanem, al ne stoje dobro.
Odlučila sam u 2 mj krenut pa sam počela trčat, pa na aerobic, pa na HIIT.
Moj najveći problem, krenem vidim da nema rezultata da sam samo veća pa stanem. i mijenjam aktivnost.
Sad sam si obećala da 2.1. upisujem teretanu al barem da do 2.1. dok ne krenem se bavim nečime pa imam pitanja čim?

i što jesti? Problem je što sam se izgubila u brojanju mjerenju vaganju i sad bi to htjela prestati, ali više ne znam kako i što jesti.
Doma jako često imam variva. I ja ne znam koliko tanjur graha, mahuna,gulaša (onak normalno puni tanjur) ima kalorija?

Možda ja sve zeznem u ručku ne znam jel pojedem previše ili premalo?

Evo npr. moj plan od danas do 23.12 je 2 kg.
Ne znam dal da upišem pilates jer sam dosad išla na power plate i to je prestrašno koliko sam ja drugi dan natečena noge su mi ko bačve:(
Mislila sam možda bi mi pilates ih izdužio, a bojim se da pilates nije dovoljan za moj cilj.

Kako sam probala sa posnim sirom i nema nekih uspjeha. Primjetila sam da jedino gubim kg ako doslovno jedem jakooo malo,
npr. ujutro složim smotie (bademovo mlijeko 2dcl, malo lanenih sjemenki, pola jabuke, oko 40 g zobenih i oko 3 žlicice sira)
nekad između pojdem voćku ako nisam gladna,a ako jesam onda tu brljavim nekad sendvic nekad rizine krekere nekad posni sir, nekad nista.

ručak-ili variva ili tijesto sa nekim umakom

mislim da je tu problem no dal ako i malo pojedem tog toliko griješim?

večera-posni sir, nekad manji sendvic.

e sad jeli to premalo hrane ili previše više nisam sigurna,
neko sam se vrijeme držala plana prehrane koji sam pronašla tu i onda sam samo bujala. Vjerojatno tijelo koje je naučeno dobiti 2x hranu i to jako malo je tako reagiralo na ovaj šok od 5x dnevno.

Ne znam izgubila sam se, pa ako imate ikakav savjet za mene molim pomagajte.

Probava mi je katastrofa.
Čak sam se učanila u klub mršavljenja zdrava krava i tamo su mi izračunali da mi je unos 1900 kcal, ja kažem nema šanse.
Visina 165 kg 168, 28 godina.
aktivnost 2xtjedno.
Back to Top
bruna369 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Svibanj 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bruna369 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Studeni 2015 at 15:08
Prije iceg, lapsus calami - 168kg na 165cm?
better sore than sorry
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Studeni 2015 at 17:17
ups :) 68 na 165
Back to Top
bruna369 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 21 Svibanj 2013
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 44
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote bruna369 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Studeni 2015 at 19:37
;)

1500kcal je oke, mozes jos kojih 100-200kcal gore.
Biraj aktivnosti koje ti nisu mrske, kojima ces se baviti i inace - nije sve samo za sada, nego za duzi period, zato i ne valja nakratko "gladovati" jer i sama si iskusila da se nakon takvog mrsavljenja kilogrami, najgore centimetri, vracaju.
Pilates ni nista drugo nece izduziti noge - noge se "izduze", rastu kad se razvijamo, rastemo; vjezbanjem i treninzima ih mozes oblikovati.

Uzimati neki jelovnik uvijek treba sa zrnom soli - prilagodjavas ga svojim ukusima i potrebama, prvenstveno.
Jedi kad si gladna, ako ti ne pase posni ili ista drugo, zamijeni ga nekim drugim izvorom proteina.
Napisi namirnice koje su "dozvoljene", koje volis jesti i sastavi jelovnik od 1600-1700kcal. (Ovaj smoothie za dorucak mi se svidja 👍)

A sto se tice onog tanjura variva od graha/mahuna... Rekla bih da ima cca 300-400kcal. Ako su takva ogranicenja, tjestenina s umakom za rucak ne bi trebala biti problem. Samo odlucno s ostalim obrocima, rekreacijom i treninzima.
better sore than sorry
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Studeni 2015 at 12:14
E hvala ti.
Probat ću potražiti primjere jelovnika sa 1500 kcal jer ja nisam sigurna količinama koje jedem jesam li iznad il ispod 1500.

razmišljam o ovoj metodi šaka, dlan palac kod glavnih obroka da bi na taj način unosila dovoljne količine.
E sad nešto ubacit još između.

p.s. masti? orašasti plodovi? što još?
Back to Top
dena75 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Studeni 2014
Location: ANTARTICA
Status: Offline
Points: 332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dena75 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Studeni 2015 at 14:27
[email protected] te kortizol nemilice i stvara ti retenciju vode jer živiš u deficitu kalorija...moj savjet ti je da napraviš "refeed" od misec dana tj da jedeš svoj TDEE  čak i više i treniraj i obavezno dignit UH bogate kalijem na 3-4 g po kg i čekaj "whoosh" efekt kad ćeš preko noći doslovno izdušit bar 3-4% BF.......kortizol podiže natrij i veže vodu za salo a kalij izbacuje vani....i svake godine si sve vodenija i vodenija....salo ti pod prstima mora biti ka da stisneš hrenovkuLOL...a ne poput vodenog balonaWink
iznajmljujem sobnu biciklu
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Studeni 2015 at 09:32
Ja bi za početak uvela neki standard u tim obrocima da ne bude to tipa "nekad posni, nekad sendvič, nekad voćka" jer tu miješamo kruške i jabuke Wink

Odredi kakve kategorije hrane ćeš jesti u svakom obroku i toga se drži neko vrijeme pa ćeš vidjet kako ti tijelo reagira. Pokušaj i sa povećanjem unosa proteina, pogotovo u prvom dijelu dana. Bademovo mlijeko je fino ali predugo ostaješ bez proteina :) U slučaju kad za večeru pojedeš neki sendvič pitanje je koliko tog proteinskog unosa ostvariš u cijelom danu. Bolje da ti je večerica malo konkretnija....meso/riba/jaja s povrćem barem, ako već želiš preskočiti uh-e u večeri....vlakna, vlakna, vlakna.... i proteini, to će zapaliti vatru ;)

Što se ovog gore navedenog refeeda tiče - dena, najs to see you ;) - može ali nije nužno i pitanje je koliko će bit produktivan, odnosno mogao bi se odradit sa više junka nego dobroga :)) Ali ako se odradi sa dobrim uh-ima i što čišćom hranom i uz dobar trening....moglo bi upalit....no ja bih rađe malo pomalo, krenula prvo sa malo uređenijim planom jelovnika :)
"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
dena75 View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 10 Studeni 2014
Location: ANTARTICA
Status: Offline
Points: 332
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote dena75 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 25 Studeni 2015 at 20:40
...ajde baš mi je dragoWink...ovo ti ja zovem religijskom dijetom....ždereš i moliš boga da smršavišLOL ......... tijelo kad je hormonalno balansirano vuče vodu u mišiće a za to su zaslužni UH ...omjer 1gUH:3gvode...znači triba to postić a to joj organizam ne radi jer živi i teškoj restrikciji kalorija.....uvališ mu par dana brdo UH i čekaš da se opusti i da tu retenciju vode prestane radit i da izbacu tu vodurinu iz sebe tkzv "whoosh" efekt............iz svog iskustva znam da se tijelo adaptira nako 3 dana šta god da mu radiš........gym nema tu filozofije nego jest svoje UH iz TDEE-a jer ako nastavi dalje radit dijetu sa zrno UH neće napravit ništa jer neće razlikovati salo od potkožne vode .....jedini problem kad se počneš trpat  sa UH šta ćeš prvi dan biti sit a kasnije sve gladniji i gladnij i na to će se organizam adaptirati i to će prestat......s tom  gladi te navlači na debljanje tj stvaranje masnih zaliha...eto tu moraš biti čvrst .....u o ovoj fazi ako si živčen i nad*kan od toga nema ništa....znači cilo vrime 100% sretan i gledat komedije i izbjegavat gledat BB...jer ono je totalni stresLOL.....biž´ća od onog pogotovo zoriceLOL...ona čim zine i najsmirenijeg uznemiriLOL
iznajmljujem sobnu biciklu
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 10:19
UFF:)

pročitala sam malo o kortizolu članak na ovom portalu i moguće lako moguće. Ja sam odbijala tu pretpostavku jer imam taj ludi problem da se stalno usporedujem s drugima!! Gospođa od 50 godina sa 5 kg manje od mene vježba koliko i ja, drugi dan ja nateknem ko bačva, ona mršavi.
Često sam čula savjet da se okanim tih intenzivnijih treninga i upišem pilates, a moja rekacija je mollim!!? poludila bi od dosade (obožavam eksplozivne treninge) I KAKO TA GOSPOĐA OD 50 GODINA MOŽE, A JA NE!

onda se opametim s vremena na vrijeme i vježabam pon i čet i bude mi super, onda ja sebi opet počnem postavljati pitanja, a kako ću onda smršaviti, pa zašto baš meni treba toliko dana da se tijelo odmori,a drugi mogu 4-5 tjedno vježbati.

Sad sve više sumnajm na kortizol.
Ja sam bila mišljenja da je to hormon stresa i da ja kad sam pod stresom se debljam, dok me jednom jedan fizioterapeut nije pitao-a da nije možda tebi vježba stres?
a ja ma nema šanse ja obožavam vježbati!
i onda sam se malo zamislila...koliko se grčim u ramenima kad mi je nešto teško, koliko kad puno skačem mi izgledaju listovi.

Ne znam više ni sama, ali zasad sam odlučila ići na pilates ili šetati i jesti manje obroke, ali češće.
Za sad mi to paše, al mi vježba ekspolozivnija jako fali da sam mislila upisati nešto, pa odustanem i molim samu sebe da si dam vremena barem mjesec dana izdržati.

vidjet ću.
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 10:22
a obroke sam mislila ovako:
6-smotie
9-10-150 g posnog sira s vlascem i šnitom raženog kruha
15-ručak što imam doma
18 -jogurt plus banana ili?
20-salata zelena tuna

oko 2l vode

Koji su to UH bogati kalijem?
prije treninga da li je dovoljan jogurt i banana ili što pojesti prije treninga
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 11:19
Usporen metabolizam malo razmislit i hrana za ubacit u prehranu:
Sve grahovice, Kakao u prahu (onaj dobar koji na 100g ima 32g vlakana, 15g kakaa dovoljno dnevno), ječam, puno lisnatog povrća, chia sjemenke, zobene, cijelovite sjemenke žitarica, psilium, voćke sa puno vode u sebi.
probaj unosit dnevno 40g vlakana barem 2tjedna za redom svaki dan, metabolizam će ti proradit, nažalost jedine nuspojave dok se tijelo na vlakna navikne su ti plinovi i češći odlazak na wc.

Smoothie od čega?
Koliko yogurta ?
Koliko tune, koliko salate?

Kalij iz povrća redom:
batat - salsa - mkrva - bundeva - repa - mahunarke
Kalij iz voća:
banana - sok naranča svježi
Mliječni proizvodi:
Mlijeko i yogurt
Ostalo:
morski plodovi ribe i školjke
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 11:50
Hvala White_Insane,
e možda se tu krije problem.
Stavljala sam oko 3 dcl bademovog mlijeka, 40g zobenih, 100 g posnog sira, žlicica lanenih sjemenki i pola jabuke

(previše premalo)
no ima dana kad to sve popijem u 6 koliko sam gladna, sad zadnja 2 dana to imam za 2 puta

kad radim sa jogurtom (2,8 m.m) stavim 2dcl.

tuna ona konzerva iz dućana (najjeftnija) ne znam sad napamet koliko ima u njoj ona okrugla

salate sam mislila stavit bar 2 sake (narezane usitnjene)

mislim da ja tu i najčešće griješim. mislim pa jedem ok namirnice, a mozda ih pojedem previše. možda premalo.
pa tanjur variva ili 2 ?
pa obično pojedem 1 šniclu normalne veličine pa imam dana (pms) da nakon tog bi još jela jer mi nije dovoljno, prođe pms dovoljna mi je jedna.
zato se bojim da imam prevelike oscilacije u mjesecu od 10 dana se držim ovog što sam napisala količine, onda dođe pms ja sam neprestano gladna pa onda pojedem i duplo od ovog što sam napisala i onda sve krene nizbrdo.

Možda je to onda moj najveći problem.
A iskreno izgubila sam se jel dovolja jedna šnicla il nije (na to mislim i pohana svinjetina, junetina ,piletina)
ne važem hranu i ne znam koliko bi svinjetina smjela unijeti. za piletinu sam našla da se obično govori oko 150g-170
Back to Top
White_Insane View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 07 Travanj 2010
Location: Croatia/Hrvatska
Status: Offline
Points: 1065
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote White_Insane Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 12:06
Zobenih inače staviš koliko kila imaš ili koliko kila želiš imat u gramima.
To u shake možeš bez problema povećat proteine i staviš 50g posnog više, ostalo je oke.

Probaj iz prehrane izbacit yogurt na neko vrijeme da vidiš kako će ti metabolizam reagirati, jer yogurt ima uh, masnoće, dodaš još laktozu i ne znaš što ti od ta tri faktora utječe na probavu.

Tuna je oke, al onda uz nju biš isto mogla i jedno jaje (kuahno, prženo bilo kako), da povećaš još malo proteina.
Jer proteini i vlakna će ti ubrzat probavu.

A što je u tom varivu? možeš ti i 3 tanjura variva ako je napravljeno od 5 vrsta povrća i bez da si koristila ulje. A ako je varivo od mesa i kapule samo onda je upitno koliko ti toga treba jer si onda sigurno koristila ulje  za dinstat kapulu plus masti iz mesa. Nakupi ti se dok si rekla keks.

Ako se ne uspijevaš držat 25 dana a ovih 5 dana što se ne držiš zbog pms-a to je kod svake ženske osobe je u redu, ako je samo ovih 10 dana da se držiš onda je upitno koliko ti ta prehrana paše trenutno, ti moraš nać balans namirnica koje VOLIŠ jest, i one koje moraš jest, sa obje vrste se moraš izbalansirat pa će biti u redu..

Meso inače ovisi koliko si u treningu, koliko se krećeš koliko trošiš dnevno, koji ti je bazalni metabolizam, koje su tvoje potrebe, jel imaš stresa u životu nemaš stresa u životu. Za nekog sportaša bit će dovoljno 3šnicle, ako je još pod stresom zbog nečega možda i 4, za nekog tko samo sjedi, samo hoda i ne trenira dovoljno intenzivno možda mu je i jedna dovoljna. Da sad ne ulazim u detalje, gledaj si ovako, dlan mesa, šaka ječma-riže-pašte, voćka veličine šake ili koliko stane u šaku, orašasti plodovi 10-15komada, povrće 2 šake salate? 5 šaka salate, 2 šake nemaju ni 30grama, podebljaj to puta 3. Ubaci puno vlakana i vidi kako ti tijelo reagira kroz 10 dana.
Life is a journey full of adventures !!
Back to Top
pahuljica29 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 19 Studeni 2015
Status: Offline
Points: 16
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote pahuljica29 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Studeni 2015 at 12:30
Hvala!!

variva su home made (mame bake) što znači da ima hrpu suhog mesa, zafrika (brasno plus voda) tak da lako moguće da jedan tanju ima brdo kalorija.
ja sam si nekako mislila drzat 1500 dnevno i onda se tu izgubim jer ne znam jesam tim varivo pojela 500 il 200 kcal..da bi znala kolik prostora imam do večere.
Ali polako, dobila sam sam tu stvarno korisne savjete.
Počet ću se držat što je više moguće.
Ako uspijem sa šetnjama i ovim načinom prehrane i bude rezultata možda slijedeće godine upišem teretanu.
Za sad još razmišljam o pilatesu ili nekom jačem aerobicu.

Hvala puno na savjetima.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.