New Posts New Posts RSS Feed - Učestalost vježbi i period oporavka
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Učestalost vježbi i period oporavka

 Post Reply Post Reply
Author
Max 404 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Rujan 2015
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Max 404 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Učestalost vježbi i period oporavka
    Posted: 27 Rujan 2015 at 23:03
Pozdrav svim članovima ovog foruma.

Imam pitanje o frekvenciji vježbi i perioda potrebnog za odmor i oporavak mišića jer često nađem na razlicite informacije o tome.
Neki kazu da bi bilo dobro samo jednom tjedno raditi istu grupu misica a opet neki drugi tvrde da se moze i tri puta tjedno raditi ista grupa.

Ako netko tocno zna molio bih pojasnjenje.
Ja radim na nacin da u danu A odradim kompletan gornji dio iznad struka , a u danu B radim trbuh i noge. Dan C je odmor , i onda opet tako...znaci imam po dva dana pauze izmedu istih misicnih grupa. Da li je to tako ispravno ?
Back to Top
Mike View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 15 Studeni 2012
Status: Offline
Points: 202
Post Options Post Options   Thanks (1) Thanks(1)   Quote Mike Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Rujan 2015 at 15:25
Nema univerzalnog nacina koji bi svima odgovarao, najbolje je isprobavati. Ja sam prije tak radio, sad radim split, prsa-triceps, leda-biceps, noge, ramena-trbuh i jos pored toga 1-2 puta tjedno odradim funkcionalni kruzni trening (girije, jump box, uze, trx) i osobno mi ovo vise odgovara jer vise volim napraviti 5 vjezbi za leda jednom tjedno, nego 2 puta tjedno po 2.
Back to Top
Max 404 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Rujan 2015
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Max 404 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Rujan 2015 at 16:32
Hvala na odgovoru i savjetu.
Znači, nije ništa pogrešno u mojoj trodnevnoj metodi unutar koje je po dva dana odmora za svaku mišićnu skupinu ?
Back to Top
The Phoenix View Drop Down
Fitness freak
Fitness freak
Avatar

Joined: 31 Svibanj 2010
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 4250
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote The Phoenix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Rujan 2015 at 23:06
Originally posted by Max 404 Max 404 wrote:

Hvala na odgovoru i savjetu.
Znači, nije ništa pogrešno u mojoj trodnevnoj metodi unutar koje je po dva dana odmora za svaku mišićnu skupinu ?

Ovisno o tome sto ti je cilj zbog kojeg treniras trenutno  te kolki je volumen i intenzitet tog treninga..
Neprimjereni parametri mogu brzo dovesti do zamora/pretreniranosti, a mogu i znaciti da radis s nedovoljnim intenzitetom pa samim time lako odradjujes iduce treninge......
Generalno moze se trenirati ista misicna skupina vise puta tjedno jedan period i cesto se koristi kod trennga s ciljem hipertrofije ili kod npr "ispravljanja" skupine koja zaostaje,  no samo na osnovu informacije da treniras kako si opisao bez definiranog cilja treninga te izgleda i parametara treninga tesko je reci dal to sto radis je dobro ili bi moglo i drugacije i bolje.
Back to Top
Max 404 View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 27 Rujan 2015
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Max 404 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 Rujan 2015 at 00:28
Pa cilj mi je dobiti mišićne mase te popraviti opći izgled i držanje. Nekad sam se bavio dosta aktivno raznim sportovima no onda dodju poslovne i obiteljske obveze pa sam se zapustio. Imam 48 god i sada sam u mirovini pa sam odlucio opet poraditi na sebi. Imam i viška kilograma. Prave dugotrajne aerobne vjezbe su mi psihicki zamorne i nevolim nikaj u stilu trcanja ili bicikla. Teretane nemam blizu a doma imam dosta plocastih utega svih tezina i male šipke za utege te klupicu za trbusnjake. Vjezbam mjesec i pol i to mi pricinjava zadovoljstvo i nije mi zamorno psihicki niti opterećujuće. Radim 4x10 ponavljanja i otprilike svakih par tjedana dignem težine za 1, 25 kg .     Osjecam da mi se i metabolizam ubrzao , kilice padaju a tope se i cm oko struka. Znam da ce u jednom momentu kile prestati padati jer je mišić teži od sala no prvenstveni cilj mi i je opci izgled , držanje, vitalnost...i sl...

Ako ima i efikasnijih metoda od ove moje trodnevne metode, rado cu ih isprobati. Samo nemogu nekakva dugotrajna trcanja i sl jer me to psihicki odbija.
Back to Top
Pocahontass View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 04 Svibanj 2012
Status: Offline
Points: 42
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Pocahontass Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 13 Ožujak 2016 at 14:44
Pozdrav svima, ubacit ću tu svoje pitanje da ne otvaram novu temu. Mene zanima da li je bolje vježbati 5-6 puta tjedno po otpr 20 min kardio + 15ak min vježbe s opterećenjem ili odraditi tri duža treninga? Cilj mi nije mršaviti, već održavanje (pazim na prehranu) i zdravlje. I ima li uopće smislila raditi kardio kraći od pola sata?
Back to Top
mandolina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Prosinac 2015
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mandolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Sijecanj 2017 at 18:00
Hej.
Vježbam po nekom programu di stalno vježbamo do tzv. muscle fatigue. Radi se na cijelom tijelu i bude i jedan dio s cardiom. Između setova vježbi se uvijek istegnemo. Ne želim mijenjati program jer mi se sviđa. Često me i boli za vrijeme vježbanja, ali kažu (ljudi općenito) da ću tako vidjeti rezultate. To vježbam 3x tjedno, između dan razmaka. 

Pokušavala sam na dan između nešto ubaciti, ali brzo se umorim i osjećam kao da sam nekako teška tj. da su mi mišići teški. Imam oko 82 kg i visoka sam 172 cm. Znači ne bavim se dugo time. 
Htjela sam pitati, jel trebam nešto onda raditi u te dane odmora? Jer sam tako umorna. Prihvatljivo bi mi bilo vijača ili neko plesanje. Jer se bojim da mi možda ovo neće biti dovoljno da smršavim.

Imate li neki savjet. Hvala unaprijed
Back to Top
mandolina View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 25 Prosinac 2015
Status: Offline
Points: 4
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mandolina Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 Sijecanj 2017 at 18:14
A evo, mislim da sam našla odgovor

https://www.fitness.com.hr/vjezbe/savjeti-za-vjezbanje/Misicni-zamor-muskulfiber.aspx
Back to Top
ArnoldRi View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 15 Travanj 2017
Location: Rijeka
Status: Offline
Points: 3
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ArnoldRi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 15 Travanj 2017 at 13:08
Ja se iskreno neopterećujem uopće danima nego idem trenirati kad se dobro osjećam i kad imam energije i snage te tad znam da sam se kompletno oporavio. Nekad znam trenirati dva dana za redom a nekad znam napraviti i po dva ili tri dana pauze između treninga.
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.