New Posts New Posts RSS Feed - Dosljednost u dijetnoj prehrani
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

Dosljednost u dijetnoj prehrani

 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Dosljednost u dijetnoj prehrani
    Posted: 30 Ožujak 2014 at 09:21
 Pozdrav svim forumašima. Molim prijedloge i planove kako osmisliti način prehrane koji je istovremeno zdrav, niskokaloričan (u zdravim granicama) i koji se može provoditi cijeli život. Dakle, da nije dosadan, naporan i da ne stvara višak kilograma uz umjereno bavljenje sportskim aktivnostima (3-5 puta tjedno po 45 min). Hvala.
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 10:23
jedi ono što voliš u vremenu kad ti odgovara, najbolje je prilagodit plan prehrane stilu života (nekima odgovara 5 nekima 3 nekima 2 a nekima čak i jedan obrok, neki grickaju nešto cijeli dan), dobro treniraj i dovoljno spavaj i ne zaboravi život ispunit pokojim cheat mealom kad ti ztreba i to je to :)
Back to Top
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 10:53
Hvala Markan. Puno je dijeta za mršavljenje i kvalitetnih namirnica koje pomažu u tome da se kilogrami skinu. Pitanje je, kako jesti da se ponovo ne udebljaš, a da je to trajni način prehrane i da zadovoljiš slijedeća ograničenja. Naime, malo je vjerojatno da će netko tko radi do 16 h, ima obitelj za koju mora kuhati i nema mogućnost jesti svaka tri sata, uspjeti održati sportski plan prehrane. Osim toga malo je vjerojatno da će osoba u takvoj situaciji (većina ljudi), nositi cijeli život na posao posni sir ili šejkove kao dio svakodnevne prehrane. Ja bih voljela čuti kako organizirati kvalitetni dijetalni cijeloživotni meni (ili menije) za ovaj nezdravi moderni način života, dakle netko tko izlazi iz kuće u 7:30, a nije u mogućnosti jesti kuhani obrok do 17 h, pritom ima jednu pauzu za obrok oko 11 h i ne smije jesti svako malo na poslu ukoliko ne želi riskirati kritike nadređenih (ili nedaj bože nešto gore). Molim za prijedloge kako to izvesti?
Back to Top
Lape View Drop Down
Viden/a u gymu
Viden/a u gymu
Avatar

Joined: 18 Ožujak 2014
Location: Zagreb
Status: Offline
Points: 131
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lape Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 10:57
Mislim da bi se plan prehrane i aktivnosti trebao organizirati individualno, ja sam npr po cijele dane na predavanjima, do fakulteta mi treba po 2 sata putovanja svaki dan, no uspjela sam si sama sloziti plan koji mi odgovara, vjezbam u kasnijim vecernjim satima i pripremim si neki rucak za sutrasnji dan a meduobroke kupim usput..bitno je koristiti pravilne namirnice i to je to, a sad u koje vrijeme ces sta pojesti si organiziras u skladu s obavezama, moje misljenje :)
Nothing lifts me out of a bad mood better than a hard workout on my treadmill. It never fails. Exercise is nothing short of a miracle.
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 13:54
Originally posted by fitlegs fitlegs wrote:

Hvala Markan. Puno je dijeta za mršavljenje i kvalitetnih namirnica koje pomažu u tome da se kilogrami skinu. Pitanje je, kako jesti da se ponovo ne udebljaš, a da je to trajni način prehrane i da zadovoljiš slijedeća ograničenja. Naime, malo je vjerojatno da će netko tko radi do 16 h, ima obitelj za koju mora kuhati i nema mogućnost jesti svaka tri sata, uspjeti održati sportski plan prehrane. Osim toga malo je vjerojatno da će osoba u takvoj situaciji (većina ljudi), nositi cijeli život na posao posni sir ili šejkove kao dio svakodnevne prehrane. Ja bih voljela čuti kako organizirati kvalitetni dijetalni cijeloživotni meni (ili menije) za ovaj nezdravi moderni način života, dakle netko tko izlazi iz kuće u 7:30, a nije u mogućnosti jesti kuhani obrok do 17 h, pritom ima jednu pauzu za obrok oko 11 h i ne smije jesti svako malo na poslu ukoliko ne želi riskirati kritike nadređenih (ili nedaj bože nešto gore). Molim za prijedloge kako to izvesti?


baci oko na warrior diet, grickaš preko dana i onda se navečer kvalitetno najedeš ali ne preko sitosti, istini za volju preko dana se može preživjeti na voću, salati, orasima i sjemenkama i to više nego kvalitetno s kontroliranom razinom inzulina (u prijevodu bez debljanja) i s boljom koncentracijom na posao (ja još uvijek ovo radim i kad se držim načela i ciljeva koje si postavim ispunjujem ih mada nešto ranije jedem sad jer ne radim ali npr ne volim jesti kad radim jer sam onda samo gladan) bitno je da pazš na unos vitamina, minerala i energije da nemaš mučenje kroz dan i da tijelo dobro funkcionira a onda navečer kvalitetno jedeš i to je to :D, probaš pa vidiš
Back to Top
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 19:58
Hvala. I sama sam razmišljala o tom režimu. Onda mora trening ujutro jer iza tog obilnog obroka navečer je teško vježbati.
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 20:06
trening je prije tog obilnog obroka inače ;)
Back to Top
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 20:17
Mislim da bih srušila od gladi da još i treniram nakon posta...I zašto mi stalno lijepi tekst sastrane u stupcu???
Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 20:39
ako ćeš grickat orahe poslijepodne ili pojest kuhano jaje koje tokom dana nećeš se srušit, to je kontrolirani post (spominje se 300 kalorija tokom dana ali bit je u kontroli razine inzulina), probaj pa ćeš vidjet, pojedeš 2 kuhana jaja na putu s posla i nemaš frke s treningom (samo pričekaj sat vremena da se to pretvori u energiju ili kreni kad osjetiš nalet a nkon posta ćeš ga osjetit ;)
Back to Top
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 20:48
Tako bih mogla. U 300 kcal bih ugurala kefir i kasnije ta 2 jaja. Mislim da to ne prelazi 300 kcal...

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Ožujak 2014 at 21:07
poanta je da držiš raznu šećera stabilnom, predlažu se povrtni sokovi, sok grejpa i limuna, sir, jogurt (kefir je možda bolji jer ima manje šećera dodanih) jaje

bio je netko na forumu tko je jeo u 15h 4 kuhana jaja i poslije toga radio trening i onda se gostio tj prejedao (ali zapravo se jede dok nisi više žedan nego sit)
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 11:05

Ne znam da li je to baš pravi pristup za početak Smile I warrior može postat dobar način za dobitak kg-a ako nije sve planirano. Jer, istini na volju, ne mogu se svi ljudi iskontrolirati da se ne prenatrpaju nakon cijelog dana zobanja, pogotovo ako već nemaju neke osnovne navike zdrave i uravnotežene prehrane i bar neku svjesnost o energetskim vrijednostima hrane. 


No, fitlegs...u čemu je tu zapravo problem? Smile Sve ovo nabrojeno je malo vjerojatno ako ti nisi spremna na neke promjene, makar i one najmanje. Puno je metoda mršavljenja, ali sve u pozadini imaju iste principe kao temelj. Svaka 3 sata ne moraš jesti, možeš i svakih 5 ako ti tako više odgovara, a čak i sa većim razmakom ako nećeš imati problema sa prejedanjem kasnije. Sportski plan prehrane? Ne znam točno na što misliš, ja to sve vidim kao zdrav i uravnotežen način prehrane Wink A što se tiče nošenja obroka na posao, zbilja ne vidim problem u extra posudici i priboru za jelo u torbi  Wink spremljenoj večer prije ili ujutro prije posla.

Dobro se zna što je dobro jesti u većini vremena, što prirodniju hranu, bogatu nutrijentima, a niske energetske vrijednosti. Umjereno proteina i malo zdravih masti. Ravnoteža. Porcije se slože po želji, od oka ako je problem vaganje i mjerenje, pa se lako smanje ako se ništa ne dešava ili ako kilaža ide prema gore.

Zbilja nije tako teško.....samo se treba odlučiti i napraviti mjesta za promjene Smile







"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
fitlegs View Drop Down
Cita FAQ
Cita FAQ
Avatar

Joined: 30 Ožujak 2014
Location: Croatia
Status: Offline
Points: 26
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fitlegs Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 12:11
Pozdrav, Gymgirl...

Prvo, na promjene sam uvijek spremna, dapače u promjeni sam već 1,5 god. Skinula sam 15 kg (sad se vratilo nekoliko kg preko zime), vježbam kod kuće s utezima oko 1 god. 5 puta tjedno x 45 min., prema planu vježbanja. Kardio baš ne volim, ali ga radim u toplijem dijelu godine cca 1,5 h tjedno. Prošlo proljeće i ljeto sam se hranila prema principu  svaka 3 sata i pazila na unos P i ukupni kcal unos (bilo je oko 1500 kcal). Koji je problem, kažeš? Problem je u tome što nisam nikad osjećala da sam sita, nakon 6 mjeseci to baš ide na živce... Drugi problem je što nekad za 3 sata nisam još osjetila da sam gladna. Sve nešto onako na pola, nekako neprirodno, jedem a nisam baš gladna, a ako bih se htjela konačno najesti, e ne smijem to jer ću prijeći određeni kalorijski unos...Kako postići neku ravnotežu, biti zadovoljan, imati vitku liniju i način prehrane koji održiv, cjeloživotni?

Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 12:47
Eeeeee drago mi je da si sve ovo spomenula Smile

Nekako je ovaj tjedan u ovim temama :) i drago mi je da je. Jer i ja sve više vidim da se ljudi polako pretvaraju u robote. Jedemo što kao moramo jer je to dobro, ne jedemo što bi htjeli jer je to kao loše,  zapravo ne znamo ni što uopće želimo više jer smo totalno izgubili doticaj sa sobom....

Znam kako je :) Been there.. :) Znalo je bit trenutaka kad bi se osjećala da radim sve kako treba, da se mučim ko pas...a da svi oko mene, koji ni približno toliko ne paze, izgledaju bolje :)

Bilo je dana kad bi gledala u isplanirani jelovnik za taj dan, i apsolutno mi se ništa od toga nije jelo :) Ali bi pojela....i ostala gladna. I ne toliko fizički...koliko psihički.

I onda sam rekla dosta. Znaš kako sada radim? Znam otprilike koliko mi treba, koliko gdje ima čega  (sve je to ostalo od tog silnog vaganja, čitanja tablica kalorija i ostalog, to uvijek ostaje sa tobom kad jednom kreneš Big smile) .... i ne planiram ništa unaprijed ili isplaniram ali mijenjam putem, ako osjetim da mi treba nešto drugo. Ukalupim sve u brojke i idem dalje. Ako mi se jede više taj dan, pojedem više. Drugi dan pojedem manje. Ili se jednostavno pokrenem više. Ili jednostavno pojedem i opustim se, izravna se to sve ako je konzinstencija na mjestu :)

Uglavnom....opusti se :) Poslušaj se....zapitaj se što ti fali, što bi te usrećilo, koju hranu voliš...daj si prostora za ono što ti je po guštu, iako možda i nije po nekoj reguli, ali u maloj količini i/ili povremeno ti sigurno neće naškoditi ako si aktivna i ako većinu vremena paziš na kvalitetu hrane. 

Pusti si i neke slobodne dane di ćeš bez grižnje savjesti pojesti nešto, ne opterećujući se ni sastavom niti količinom. Uživaj u životu, puno je više toga lijepoga u njemu od fit tijela i svega vezanog uz to :)

Ravnoteža će se naći sama kad se opustiš, kad ukloniš stresore iz života koji te možda prijeće da osluhneš one prave signale iz tijela (a ne one koji te tjeraju da nešto pojedeš iz neke emocije, dosade ili nečeg trećeg), kad daš prednost aktivnosti nad limitiranjem hrane. Kad si dopustiš da budeš ono što jesi, umjesto da se priklanjaš nekom robotiziranom ponašanju koje te na duge staze neće dovesti nigdje.

Svašta je moguće uokolo toga, možda si jednostavno predugo bila na tim restrikcijama. Trebala si si dati malo pauze. Možda i nisi baš dobro sastavila jelovnik pa si ograničila nešto što nisi trebala. Možda si imala prostora za više kalorija, za više povrća, za više ugljikohidrata, masti........ko zna što je sve tu bilo u pitanju ali definitivno rješenja ima, i kako rekoh, ravnoteža dođe sama kad se malo okrenemo sebi - a ne onome što nam je nametnuto izvana, kao da smo svi iz istog kalupa izašli.






"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
Markan1989 View Drop Down
Pali po spravama
Pali po spravama
Avatar

Joined: 20 Ožujak 2012
Status: Offline
Points: 1079
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Markan1989 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 31 Ožujak 2014 at 17:09
jedi zdravu hranu ali onu koju voliš s frekvencijom jedenja koliko ti odgovara, najedi se do sita i mirna si

kad tako jedeš još si možeš dopustit tu i tamo nekakav cheat meal i neće ti ništa bit jer kad se to napravi 1-2 puta tjedno može samo pomoć po meni i psihički i fizički (malo više psihički a malo manje fizički) ja sam npr otkrio čokoladu za kuhanje u zadnje vrijeme, kad mi se jede nešto slatko ja drmnem 25-50 grama i odmah mir a pitaj ljude tu po forumu jedem ko neman :P
Back to Top
Gym_girl View Drop Down
Fit moderator
Fit moderator
Avatar

Joined: 29 Lipanj 2009
Location: RI
Status: Offline
Points: 9271
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Gym_girl Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Travanj 2014 at 10:37
Pa da, možda bi samo i smanjena frekvencija obroka pomogla.

fitleg, ako jedeš po 5-6 puta dnevno, probaj jednostavno smanjiti na 3 obroka + 1 manji ako želiš. Pa pojedi malo više u tim obrocima, ali iste kcal vrijednosti na kraju dana ako ti je tako optimalno - možda biš tako bila sitija i sretnija ;)

Ne treba jesti svaka 2-3h pod svaku cijenu, sve je to individualno ;)





"To lead the orchestra, you have to turn your back on the crowd."

Nutricionist & Fitness instruktor
PN Certified Coach

e-mail: [email protected]

www.instagram.com/me_better365/

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.14
Copyright ©2001-2012 Web Wiz Ltd.